data (2014) obserwacje, objawy badanie, diagnoza
leczenie uwagi
27.02. Na spacerze podczas podnoszenia nogi przewraca się, nie może się utrzymać na jednej nodze (tylko lewej?). Drżenie lewej łapy. Poza tym biegnie, idzie normalnie, chętnie, jest wesoły, silny.      
28.02.

Na spacerze przewraca się przy siusianiu, dotyczy to obu łap, nie tylko lewej. Idąc czasem go zarzuca na bok, najpierw zdawało się, że to lewa strona, ale dziś widzę, że obie. Idzie i biegnie na spacerze, nie skarży się, ale wyraźnie jest to jakiś lekki niedowład. Wczoraj kiedy wszedł na górę po schodach i kazałam mu zejść, sturlał się ze schodów...

 

Nie ma problemów przy wstawaniu

"stan ogólny dobry, przy omacywaniu odcinka lędźwiowego kręgosłupa pies przysiada, ale nie ma wyraźnych objawów bólowych. Osłabione reakcje poprawdze tylnych nóg, silny opór w stawach skokowych (pies się napina), stawy kolanowe w badaniu bez reakcji bólowej. Brak problemów w oddawaniu moczu i kału.

Zdjęcie rtg kręgosłupa lędźwiowego, projekcja boczna - brak objawów spondylozy i spondyloartrozy, przestrzenie m-kręgowe niezwężone.

 Metacam 5 mg,

Catosal 10%,"

 
1.03. Brak poprawy Chwiejny chód, lekka bolesność odcinka lędźwiowego kręgosłupa, objawy ze strony syndromu końskiego ogona?

 Cocarboxylasum 50mg,

Nivalin 5%,

Rapidexon 2mg,

Loxicom 1,5 ml,

Borgal 24%,

vit B complex 2 x 3 tabl.

 
3.03. W stosunku do pierwszej wizyty nie ma poprawy, a raczej jest gorzej. Nawet idąc po płaskim czasem zarzuca tym tyłem jak samochód, który stracił przyczepność Konsultacja chirurgiczna dr Małkowski: Zwyrodnienie th 12-13, th 13-l1. Zalecenia rygorystyczne ograniczenie ruchu. Diprohos 1 ml, Borgal 24%; Za dwa dni zadzwonić czy jest poprawa
4.03.

Po podaniu diprophosu miała być wyraźna poprawa, a jest gorzej

Początkowo się tylko przewracał przy siusianiu, a teraz to w ogóle ten tył mu się chwieje, łapki się plączą.

 

Zaczynają się problemy też przy wstawaniu

temp. 37,1, po wczorajszym sterydzie gorzej się czuje jeśli chodzi o aktywność ruchową, nadal zarzucanie zadem, śluzówki różowe, brzuch lekko spięty, oddaje normalnie kał i mocz, odruchy korektury w kończynach tylnych obecne ale lekko osłabione, ma apetyt".

Badanie krwi podstawowe

Loxicom,

Sovertyl 25 mg, Borgal 24.%

Wszystkie wyniki badań krwi w normie!
 5.03 Jest chyba osłabiony, chwieje się głównie na tych tylnych łapkach, ale ogólnie czuje się dobrze, tzn osowiały tak, ale nie ma gorączki, je chętnie, nie wygląda, żeby go coś bolało, załatwia się - mimo tych minispacerków - normalnie. 

Niezrozumiały brak poprawy, badanie krwi wyeliminowało kofaktor. Podano ponownie diprophos,

Przy braku poprawy wskazanie do tomografii - oponiak?

Diprohos 1 ml, Borgal 24%;  
 6.03 Jakby nieznaczna, minimalna poprawa?  Zalecono Cimalgex 80 mg przez 6 dni, po czym powtórzenie diprophosu. Cimalgex 80 mg przez 6 dni,  
 10.03 Jest wyraźnie gorzej, pogorszenie następuje niezależnie od podanych leków, stopniowo, od początku choroby. Prócz wywracania się podczas podnoszenia nogi brak koordynacji przodu z tyłem, czasem idzie bokiem, jakby nie kontrolował tego co robią jego tylne łapy. Biegnie bez problemu, idąc zarzuca tyłem, przewraca się. Nie ma nietrzymania moczu ani kału, choć zaczynają się problemy z utrzymaniem równowagi przy załatwianiu się. Dobry apetyt, dobry stan ogólny Dr Małkowski zaproponował zabieg IRAP, sponsorowany przez dystrybutora. Mamy odstawić cimalgex, skoro nie ma poprawy ani oznak bólu.    Czekamy na termin zabiegu IRAP
 12.03

Kiedy idzie, nie koordynuje tyłu, czasem tylne łapy prowadzą w bok kiedy przednie prowadzą prosto, jak w poślizgu. Kiedy biegnie jest lepiej skoordynowany. Nie wydaje się, żeby go bolało, nawet kiedy się wywraca.

 

Wykonujemy pierwszy film, pokazujący ruch na krótkim spacerze.

     
 20.03

Stan się pogarsza,  wywraca się na prostej drodze, dziwnie stawia łapy, podkurcza je, podciąga do góry. Wydaje się, że go to nie boli. Siusia na siedząco. Ma dobry apetyt. Spacery 10 min., chce chodzić.

 

Drugi film

    termin IRAP przeciąga się 
 21.03 Wobec pogarszającego się stanu zastosowano kroplówkę Solu Medrol 500 mg. Na drugi dzień po podaniu powinna być wyraźna poprawa.   Solu Medrol 500 mg  Zadzwonić na drugi dzień czy jest poprawa
 22.03 Zamiast poprawy jest wyraźne pogorszenie! Prawie w ogóle nie może chodzić, z ogromną trudnością wstaje   Nivalin 5% przez 3 dni. Cimolgex  
 23.03 Dziś jest wyraźnie lepiej, jakby cofnięcie się objawów o ok. 3 dni wstecz, jest bardziej aktywny, spacer też jakby lepszy, czyżby jutro miało być jeszcze lepiej?      
 24.03 Niestety, poprawa była jednodniowa. Dalsze pogorszenie. Ma apetyt      
 26.03

IRAP. Woolik bardzo trudno wybudza się z uśpienia. Uprzedzono nas, że po zabiegu może nastąpić kilkudniowe pogorszenie, ale później powinno być tylko lepiej. Ma dobry apetyt.

Wyszedł z domu na zabieg na smyczy.

IRAP, sponsorowany przez przedstawiciela. Pobrano 300 ml krwi, z której wytworzono 8 cm3 surowicy, którą następnie wstrzyknięto w 8 dawkach w okolicę kręgosłupa na odcinku lędźwiowym.    
27.03 Wyraźnie obolały po wczorajszym zabiegu. Nie pozwala się dotknąć, usiłuje gryźć kiedy chcemy go podnieść. Krótki spacer poza nasz teren okazuje się niewykonalny, pies się przewraca na prostej drodze.      
 29.03 Bolesność po zabiegu powoli ustępuje, ale nie widać poprawy. Leży, rozgląda się, je z wielkim apetytem. Na razie jeszcze nie nasiusiał w domu. Nawet jakoś kupy robi      
 30.03 Zamiast poprawy jest pogorszenie. Pies wyraźnie traci władzę w tylnych łapach. Jest osowiały, cały czas leży, nie chce jeść.
Umawiamy się na wizytę u neurologa na poniedziałek na konsultację i ew. rezonans magnetyczny.
     
 31.03

Ma problem z utrzymaniem się na tylnych łapach.

 

Od wczorajnie jadł i prawie nie pił, dziś rano nie siusiał, no i leżał i się nie ruszał. Ale potem zaczęliśmy chodzić po parę kroków trzymając go za taki prowizoryczny pas założony za tył, i po troszkę on załapał jak to robić (i my też). Stoi chwiejnie, chodzi z wielkim trudem.

 

Lekarz powiedział, żeby sie starać, zeby troszkę się ruszał, ile się da. Po powrocie z lecznicy wysiusiał się, i w domu zjadł i napił się. Rano miałam takie wrażenie, jakby on odpuścił. Ale może nie jest jeszcze tak źle.

Badanie neurologiczne: "W gabinecie pies o prawidłowej świadomości, porusza się podtrzymywany. Brak korektury w kończynach miedniczych, odruch skrzyżowany wyprostny. Odruchy rdzeiowe wzmożone obustronnie w kończynach miedniczych. Kończyny piersiowe bez zmian. Odruch odbytowy zachowany. Czucie skórne pojawia się w okolicy L2. Lokalizacja Th3-L3.

W diagnostyce różnicowej należy brać pod uwagę w pierwszej kolejności zmiany rozrostowe na terenie rdzenia kręgowego (oponiak, ew inne), w drugiej kolejności zmiany zwyrodnieniowe - dyskopatia.

Wskazana dalsza diagnostyka w postaci rezonansu magnetycznego w odcinku piersiowo-lędźwiowym i po badaniu dalsze decyzje co do postępowania"

 

 Badania krwi -morfologia prawidłowa,

niedoczynność tarczycy

 2.04

Bardzo długo wybudza się z uśpienia, podobno jest to normalne przy niedoczynności tarczycy.

 

Dziś nakręciliśmy trzeci film, pokazujący jak chodzi z przytrzymaniem. Zaczyna zawijać łapy przy chodzeniu

Rezonans magnetyczny. Początkowe wnioski - brak widocznych zmian na zdjęciach uzasadniających istniejący stan oraz brak odpowiedzi na pytanie, co mu jest. W ciągu kilku dni będzie szczegółowy opis wyników badania.    
 3.04

Od dwóch dni nie chce jeść, leży osowiały. Zaczął cicho szczekać przywołując nas. Nie chce leżeć na dworze, chce być blisko nas.

 

Film pokazuje jak się porusza bez pomocy (nakręcony dla celów diagnostycznych)

Zalecono leczenie niedoczynności tarczycy

(ft4 4.31 pmol/l)

Euthyrox 200mg 2,5 tabl 2 x dz.

Po trzech tygodniach ponowić badanie.

 

 4.03 Zaczął jeść po zmianie karmy na puszkę      
 6.04 Wyraźnie osłabiony, po każdym kroku odpoczywa (prowadzony za szelki na zadzie). Załatwia się na dworze, natychmiast po wyprowadzeniu. Po kilku dniach zrobił kupę. Wstaje niechętnie, piszcząc, jakby go coś bolało w przedniej części ciała. Jest bardzo smutny, cały czas leży bez ruchu, wydaje się, że cierpi. Znów odmawia jedzenia.      
 7.04

Słaby, osowiały, apatyczny. Leży bez ruchu. Piszczy przy próbie podnoszenia, z wielkim trudem robi parę kroków podtrzymywany, potem długo odpoczywa. Zjadł mokrą karmę z ręki. Niezainteresowany niczym.

 

Wieczorem: Widać, że złe samopoczucie wynikało z bólu. Tabletka przeciwbólowa pomogła. Dalej jest osowiały, leży apatyczny, ale nie sprawia wrażenia cierpiącego. Po południu trochę pochodził podtrzymywany po ogrodzie, potem siedział i patrzył na kota za ogrodzeniem. A wieczorem - zjadł kolację, wylizał miskę!

 Przepisano środki przeciwbólowe Cimalgex 80 mg 1 x dziennie  
 8.04  Osowiały, ale zjadł, nie ma już wrażenia, że cierpi.      
 9.04 Bez zmian, smutny, osowialy, chodzi z podtrzymywaniem, bardzo trudno go podnieść, je bez apetytu, ale zjada, poza tym leży bez ruchu, nie skarży się. Chyba jeszcze gorzej chodzi - jakby w ogóle nie stawiał tylnych łap, zawijają się stopy. Opis badania rezonansem magnetycznym (link)   Wynik rezonansu nie daje odpowiedzi, wyklucza nowotwór lub dyskopatię.
 10.04

Jeszcze gorzej chodzi - film. Nie chce jeść, zupełna apatia.

 

Przy badaniu reaguje bólem na podniesienie głowy. Bardzo zmęczony po badaniach, nie chce wstawać, nie załatwia się.

 

W domu po zastrzyku bezwładny, dziwne odruchy wyciągania głowy do góry, zostawiamy go na noc w szpitalu

 

 

Badanie usg , zdjęcia rtg kręgosłupa piersiowego, szyjnego, szerokie badania krwi. Badanie neurologiczne - podejrzenie problemu w odcinku szyjnym kręgosłupa lub w mózgu.

 

Po podaniu tramalu bardzo silna reakcja ze strony układu nerwowego.

Zostaje na noc w szpitalu

podano tramal domięśniowo Tak silna reakcja na podany lek potwierdza podejrzenie poważnej choroby ośrodkowego układu nerwowego.
 11.04  Woolik zmarł w nocy      

 

 

Joomla Template - by Joomlage.com